تبلیغات

بعد از گذشت 7 سال از ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد و طرح شعارهای انقلابی و دینی و بازگشت انقلاب به مسیر واقعی خویش(به تعبیر مقام معظم رهبری) لازم است دیدگاههای دکتر مورد بررسی دقیق قرار گیرد. به خصوص اینکه در سال گذشته این دیدگاهها جنجال برانگیز شد و برخی از علمای اسلام را نسبت به دیدگاههای دولت به تردید انداخت.

من انشا الله تلاش خواهم نمود عمق تفکرات دکتر را به خوبی تبیین کنم و در مقالات بعدی به نقد آنها خواهم پرداخت.

تفکرات دکتر احمدی نژاد(1)

احمدی نژاد:
قدرت، عقل، حکمت، خلاقیت، علم، تدبیر و درایت، عشق و آرامش، سلامت و پرستش و عزت و کرامت از استعدادهایی است که به واسطه آنها انسان می‌تواند تجلی خداوند و ظرف معرفی او در این عالم بشود. انسان با شکوفایی این استعدادها می‌تواند آنقدر بزرگ شود که جانشین خداوند در زمین گردد.
با نگاهی به تاریخ و امروز معلوم می‌شود که انسان برای رسیدن به آن قله بلند هنوز در ابتدای راه است.
در واقع این دوره طولانی گذشته دوره زمستان بوده؛ زمستان بشریت. هنوز بشر فرصت شکوفایی کامل پیدا نکرده است؛ بهار انسانیت در راه است و باید بیاید. در طول تاریخ همه انسانها به دنبال کمال و سعادت بودند و هر فعالیتی که انجام می‌دهند و هر جهت‌گیری و سیاست که استفاده می‌کنند هنگامی که از آنان سوال می‌کنیم می‌گویند به دنبال کمال و سعادت هستیم.
روشن است که سعادت و کمال حقیقی رسیدن به مقام خلیفه‌اللهی است. رسیدن به نقطه‌ای است که از همه ظرفیت و استعدادهای الهی بهره‌برداری کنیم.
مهمترین عامل موفقیت دولت دکتر احمدی نژاد، تفکر حاکم بر دولت ایشان بوده است. همان عاملی که دولت را در سیاست خارجی موفق نمود. همان چیزی که در راستای اجرای عدالت به ایشان انرژی می دهد. همان چیزی که با همه ی هجمه ها باز هم بیان می کند. و در سال 91 بنا دارد تا از این دیدگاه پرده بردارد و نشان دهد این دولت مبنای عمیق فکری داشته است.

 

اساس اسلام برقراری عدالت است
آقای دکتر حرکت انبیا را دارای دو قسمت مهم می داند، پوسته و هسته، پوسته همان اسلام و یا مسحیت و یا زردشتیت و ... می باشد که هر نبی به عنوان رسالت خاص دنبال می کرده است و هسته که بین همه ی انبیای تاریخ مشترک بوده است که شامل عدالت و حکومت صالحان و انسانیت و... می شود.

طبق این دیدگاه اساسا انبیا همه آمده اند تا بشر را به انسانیت و عدالت و ... برسانند و هر چه بشر به عدالت نزدیک تر شود در حقیقت به دین نزدیک تر شده است و اسلامیت و مسیحیت و ... فقط پوسته و وسیله ای بوده اند که بشریت را از ظلم و بی عدالتی نجات دهند.
اگر مسلمانها از عدالت دور شوند در حقیقت از دین اسلام دور شده اند هر چند نماز بخوانند و بر ماذنه ها اذان بگویند.
اگر غیر مسلمان ها بر سبیل عدالت و انسانیت حرکت کنند و با ظلم و بی عدالتی بجنگند در حقیقت بر سبیل دین و دینداری هستند.
طبق این دیدگاه انبیا رسالت اصلیشان اقامه ی عدالت بوده است و انقلاب اسلامی نیز اگر بخواهد در سبیل انبیا باشد لازم است با ظلم و بی عدالتی بجنگد و برای اقامه ی صلح و عدالت در جهان تلاش کند و با ظالمان و مستکبرین مبارزه نماید.
مبارزه با بی عدالتی حد و مرز نمی شناسد و دفاع از مظلومین عالم منوط به اسلامی بودن نمی باشد.
مظلومین به پا خواسته به ما نزدیکترند هر چند غیر مسلمان باشند(مثل مردم آمریکای جنوبی) و ظالمان و صلح طلبان، از ما دورند هر چند مسلمان باشند(مثل وهابیون)


ما در کجای تاریخ قرار داریم؟
انبیا حرکتی عظیم در تاریخ شروع کرده اند که در زمان حکومت آخرین منجی بشریت به نتیجه خواهد رسید. همه در یک مسیر بوده اند و گام به گام بشریت را آماده ی این دوران نورانی کرده اند. دورانی که عدالت حاکم خواهد شد. دوران بهار انسانیت ، دورانی که مستکبرین عالم به زیر کشیده خواهند شد و توحید تمام بشریت را فرا خواهد گرفت.


توقف اسلام گرایی نه توقف حرکت انبیا
در هزار و چهارصد سال پیش خداوند دین اسلام را بر آخرین پیامبرش وحی نمود و در بشریت شوری در اسلام خواهی بوجود آمد که تا قرن ها اسلام را در کشور ها و ملل مختلف به پیش برد و جمعیت مسلمین را به سرعت افزایش داد. ولی به دلایل مختلف گسترش دین اسلام در جهان کند شد و عملا مسلمین به جمعیت ثابتی تبدیل شدند. و امروز هر چند تعداد مسلمین یک پنجم جمعیت جهان می باشد ولی این جمعیت رو به گسترش نیست.
شاید اگر قبل از جنگ های صلیبی از ما می پرسیدند که چگونه خواهد شد که همه ی بشریت اسلام می آورند و حکومت عدل بر جهان مستقر می شود می گفتیم همین روند گسترش اسلام در جهان ادامه خواهد یافت و همه ی بشریت مسلمان می شوند ولی الان که قرنهاست موج اسلام خواهی فروکش کرده است خیلی مشکل می باشد که همچنان تحلیلمان این باشد که موج اسلام خواهی موجب مسلمان شدن تمام بشریت شود.


حرکت پرشتاب به سمت عدالت و انسانیت
آقای دکتر نظرشان این است که هر چند موج اسلام خواهی فروکش کرده است ولی بشریت متوقف نشده و مسیر انبیا ادامه یافته است و بشر امروز عدالت خواه تر شده و ما به بهار انسانیت و عدالت نزدیکتر شده ایم. بشر امروز در حقیقت به دین نزدیک تر است و امام زمان علیه السلام از طریق همین عدالت خواهی، بشریت را نجات خواهد داد و دین خدا بر همه ی جهان، حاکم خواهد شد و بشر در گام آخر، به دست امام زمان موحد شده و دین اسلام تمام بشریت را نجات خواهد داد و دوران توحید و عدالت و صلح و انسانیت و اسلام ناب آغاز خواهد شد.
احمدی نژاد:
آینده ای كه با آمدن آن دوران حرمان بشر و اندوه و پریشانی به سر می رسد و حیاتی سرشار از عشق و محبت ، صلح و دوستی و عدالت و پاكی برپا خواهد شد. آری بهار انسانیت در راه است آن زمان كه عدالت و پاكی و یگانه پرستی به دست موعود امم برپا شود و فرصت شكوفایی حقیقی برای انسان محیا گردد


برگرفته از پایگاه اینترنتی تفکر ایمانی(محمد فاطمی پور)