تبلیغات
بحرانی جلوه دادن وضعیت كشور به امروز و دیروز بازنمی‌گردد، بلكه حربه‌ای است كه از ابتدای دولت نهم توسط بسیاری از مخالفین رئیس جمهور به كار گرفته شد تا بدین وسیله دولت محبوب، نامحبوب شود و مردم از آینده خود نگران باشند و بیمناك. روزگاری از تریبون نماز جمعه این القائات را در دل مردم دمیدند و گاهی با ژست‌های كارشناسی تلاش كردند حرف‌های سیاسی خود را در زرورق علمی به خورد مردم بدهند و در كشور ایجاد ترس و بحران كنند.
مثلاً هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه 6 بهمن سال 85 در این خصوص گفت: «شرایط امروز كشور به هیچ وجه عادی نیست و ایران باید خود را برای مقابله با یك توطئه وسیع جهانی آماده كند.»
دختر هاشمی هم البته در اردیبهشت سال 88 و قبل از انتخابات ریاست جمهوری به نقل از پدرش گفته بود وضعیت خوبی نداریم. فاطمه هاشمی رفسنجانی در این خصوص گفته بود: « وقتی در خانواده بحث می‌شود، پدر می‌گوید از وضعیت موجود ناراضی هستم و معتقدم شرایط كشور در وضعیت مناسبی نیست.»
تابناك – 20 /2/88
بحران سازی بازی امروز و دیروز برخی مدعیان دلسوزی برای مردم نیست. به زعم مخالفان سیاسی دولت، ایران از سال 84 تا امروز همیشه در بحران و وضعیت ویژه بوده و هر آن امكان اتفاقی ناگوار می‌رفته است. در همان ایام هم وقتی تریبون مقدس نماز جمعه توسط برخی محرومین امروز از این تریبون وسیله‌ای شده بود برای سیاه‌نمایی از وضعیت عادی كشور، رهبر حكیم انقلاب فرمودند: «آنهایی كه دائماً می‌گویند وضعیت كشور بحرانی است یا مغرضند و یا فریب خورده.»
نمونه جدید بحران سازی با هماهنگی چشم آبی‌ها
اما موج جدید بحران‌سازی و القای وجود وضعیت ویژه در كشور این بار در حالی رقم خورد كه جمهوری اسلامی با چند ویژگی خاص در حال طی مسیر خود به سمت تعالی بیشتر است:
الف) دولت نهم و دهم با شجاعت كامل بزرگترین جراحی اقتصادی كشور را با موفقیت كامل انجام داده‌ و وضعیت اقتصادی كشور با توجه به انجام هدفمندی یارانه‌ها و اجرای فازهای بعدی طرح تحول در شرایطی مطلوب به سر می‌برد.
ب) از سوی دیگر دنیا از لحاظ اقتصادی و سیاسی در بحران واقعی به سر برده و شرایطی استثنایی را تجربه می‌كند. بحران اقتصادی در كنار جنبش‌های اعتراضی همچون وال استریت غرب را كاملاً منفعل و سرخورده كرده و به بن بست كشانده است.
ج) منطقه حساس و مهم خاورمیانه با موج بیداری اسلامی روبه‌رو است و تمام توجه ملت‌های منطقه كه به دنبال مدلی الگو و ایده‌آل می‌گردند به جمهوری اسلامی می‌باشد.
د) در داخل كشور در آستانه انتخابات مهم مجلس نهم، حملات علیه دولت به اوج رسیده و رقبای سیاسی درتلاشند با حربه‌هایی همچون انحراف رئیس جمهور و اطرافیانش از اصول انقلاب در انتخابات آتی (مجلس و ریاست جمهوری) گوی رقابت را بربایند، از سوی دیگر غرب منفعل نیز در تلاش است با تشدید فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی هم خود را از فشار خارج كند و هم سرنوشت منطقه را تغییر دهد.
در این شرایط خاص، به ناگاه فضای اقتصادی و سیاسی كشور پر می‌شود از واژه «بحران و وضعیت خاص» و عده‌ای در داخل دقیقاً هماهنگ با موج فشارهای خارجی تلاش می‌كنند مردم را مضطرب نمایند كه چه نشسته‌اید كه وضعیت كشور بسیار بحرانی است.
اول لازم است بحران را قبول كنید!
حال اگر در این شرایط وزیر سابق كشور شما در یك روزنامه داخلی سرمقاله بنویسد و بگوید كه اول همه باید وضعیت بحرانی را قبول كنند تا بتوانیم به دنبال راه‌حل مناسب بگردیم، نور علی نور می‌شود و نان چشم آبی‌ها در روغن خواهد بود. كاری كه عبدالواحد موسوی لاری وزیر كشور دولت اصلاحات در شماره 1624 روزنامه روزگار مورخ 12 بهمن 90 دقیقاً مصادف با شروع دهه فجر آن را انجام می‌دهد و می‌نویسد: «نكته مهم این است كه آیا متصدیان كشور اصل شرایط خاص و دشوار و سخت در حوزه‌های مختلف را قبول دارند یا خیر؟ چرا كه اگر این اصل را نپذیرند كه شرایط كشور حساس و خاص است و ضروری است با تدبیر خاص از آن عبور كنیم، در جست و جوی حل آن برنمی‌آیند.»
موسوی لاری البته پس از این مقدمه یك راه‌حل كاملاً سیاسی و جالب هم پیشنهاد می‌كند كه در قسمت‌های بعدی گزارش به آن اشاره خواهد شد، اما قبل از آن بهتر است بررسی كنیم چه وضعیتی در كشور به وجود آمد كه موسوی لاری خیلی راحت و جدی با فرض وجود یك بحران عمیق سرمقاله‌ای می‌نویسد كه در آن درصدد راه حل برای این بحران موهومی است.
بحران چگونه ایجاد شد؟
وضعیت اقتصادی كشور مطلوب بود، مراحل اولیه جراحی اقتصادی انجام شده و دولت درصدد بود مراحل بعدی را با سرعت انجام دهد. در این بین هرچند برخی مواقع مجلس با مصوبات گاه و بیگاه خود سرعت حركت دولت را البته با دلایل به ظاهر كارشناسی كند می‌كرد اما حركت ادامه داشت. غرب اما به ناگاه هجمه‌ شدیدی را در 3 فاز اتهامات تروریستی، اتهامات هسته‌ای و تحریم‌های اقتصادی به طور جدی آغاز كرد. دقیقاً همزمان با تحریم‌های نفتی و بانك مركزی التهاب در بازار سكه و ارز كشور آغاز شد.
اینكه التهاب چگونه آغاز می‌شود و چگونه گسترش می‌یابد مورد بحث این گزارش نیست اما آنچه واضح است اینكه دست‌هایی پنهان تمام تلاش خود را می‌كنند تا وضعیت را بحرانی جلوه دهند.
مجید انصاری از نیروهای شاخص اصلاح طلب، 11 بهمن با خبرگزاری به ظاهر اصولگرای مهر مصاحبه می‌كند و مدعی می‌شود اگر دولت همین روند را ادامه دهد وضع از این هم بدتر می‌شود.
او می‌گوید: « هشدار می‌دهم ادامه سیاست‌های فعلی وضعیت اقتصادی كشور را بحرانی‌تر می‌كند. سال گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز این هشدار را اعلام كردیم. 8 ماه پیش كه هنوز بحث تحریم‌ها تصویب نشده بود پیش‌بینی كردیم تا پایان سال جاری دلار به 2 هزار تومان خواهد رسید و این پیش‌بینی در مذاكرات مجمع ثبت شده است. معتقدم پافشاری دولت بر برخی سیاست‌های نادرست اقتصادی این وضعیت را در آینده بدتر خواهد كرد.»
سید فاضل موسوی هم قبل از این در تاریخ 24 آذر با روزنامه اصلاح‌طلب شرق مصاحبه كرده بود و با اشاره به جلسه‌ای كه مجلس برای بررسی وضعیت اقتصادی كشور تشكیل داده بود، گفته بود: «در یكی دو ماه اخیر تحریم‌های اقتصادی غرب علیه جمهوری اسلامی شدت گرفته و عملاً وارد فاز جدیدی شده كه تبعات جدی تری را به مردم تحمیل می‌كند. در چند ماه اخیر شاهد افزایش تهدیدهای نظامی از سوی غرب هستیم و خب باید گفت این موضوع نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد. اكنون نمی‌توانیم شرایط خاص كشور را تكذیب كنیم.»
سایت نزدیك به حسن روحانی نیز البته كمی قبل تر برای مصاحبه با یك كارشناس اقتصادی تیتر زده بود: «‌بیداری در برابر بحرانی كه اقتصاد ایران را می‌بلعد.» هرچند قبل از آن سایت نزدیك به علی‌لاریجانی هشدار داده بود اقتصاد ایران از بحران جهانی آسیب شدید خواهد دید.